13. körzet

RáCZ RáCHEL: IDőTLEN

"Milyen mértékben van kiszolgáltatva a legintimebb szféra is egy történelmi kontextusnak? Hogyan hatnak a kollektív tudatalattiban lappangó múltbeli traumák a jelen társadalom Y generációjára? A történelmi fantasy 1900-tól napjainkig játszódik, mialatt a szereplők nem öregednek, minden korban ugyanannyi idősek. Natasa, Artúr és Kornél szerelmi háromszöge mentén töredékesen megjelenik a „boldog békeidők”, 1918, a ’30-as évek, az 1944-es nyilas időszak, az ’50-es évek első fele, a gulyáskommunista éra, a ’90-es évek, s végül az online világra áttelepült jelen."

A könyv már foglalt!

Tolle, lege / élménylap

Szerelem
1
2
3
4
5
Barátság
1
2
3
4
5
Erőszak
1
2
3
4
5
Izgalom
1
2
3
4
5
Mindennapi történet
1
2
3
4
5
Varázslatos történet
1
2
3
4
5
Elgondolkodtató történet
1
2
3
4
5
Nevettem rajta
1
2
3
4
5
Sírtam rajta
1
2
3
4
5
Tetszett
1
2
3
4
5
Azért volt jó olvasni/nézni, mert...
Azért volt jó olvasni, mert olyan könyv/regény(?), amely abban hisz, hogy az emberi kapcsolatokat meghatározzák a külső, történelmi körülmények. Mert elég rövid volt ahhoz, hogy elfogadjuk a kifejtetlenségét, sejtelmességét. És mert adott gondolkodni valót a műfajról, művészeti ágak kapcsolatairól (érdekes fotók vannak a könyvben), az emberi kapcsolatok minőségéről, a férfiakról és a nőkről, a XX. századi magyar történelem eseményeiről.
Lennék / nem lennék főhős, mert...
Nem lennék főhős, mert legalább 3 főhős van, és egyik sem boldog. A csaj (Natasa) nem tudja eldönteni, hogy melyik pasiba legyen szerelmes, Artúr túl nárcisztikus, Kornél nem elég vagány. Szóval mindenkivel van egy kis baj. És azért sem, mert a hősök egy-egy korban megjelenített életállapota egyre negatívabb, kilátástalanabb, reménytelenebb. Nem tudnak egymással igazán beszélni, egyszerre szeretik és gyűlölik a helyzetüket, egymást, magukat.
Annak ajánlom, aki...
Annak ajánlom, akit nem zavar, ha eldöntetlen egy szöveg műfaja. Aki elviseli, hogy nincs minden kifejtve, megmagyarázva. Aki elfogadja, hogy a történelem összehozhat és elválaszthat embereket. Aki hisz az ismétlődésben, egyúttal a dolgok silányulásában. Akit nem zavar, hogy egy regényként olvasott könyv szövege nem biztos, hogy a klasszikus értelemben vett szépirodalmi.
Ne olvassa/nézze, aki...
Ne olvassa, aki nem szereti a hosszú, néhol túlterhelt, maníros mondatokat. Aki nem szereti, ha egy szövegben keveredik a dokumentarista, tényrögzítő narráció a fikcióssal. Aki nem szereti, ha úgy érzi, inkább forgatókönyvet olvas, mint valódi történetet. És annak sem, aki már ott fönnakad, hogy a hősök sohasem öregednek meg, minden korban ugyanannyi idősek, és állandóan újraélik ugyanazt a (szerelmi) háromszöget. Ne olvassa, aki egy óránál hosszabb olvasmányélményre vágyik!