Zenélő Irodalom Tápai Dórával

Folytatódnak a rendhagyó zenetörténet órák a Városi Könyvtárban! Az őszi 4 alkalom a romantikus mesterekről szól, interaktív kvízekkel és közös zenei játékokkal.

Belépő: beiratkozott olvasóknak 500 Ft, vendégeknek 1000 Ft.

1. Edward Grieg, egy csillag Norvégiából - szeptember 24. kedd 18 óra

A "Norvég zene csillagaként" emlegetett zongoraművész és zeneszerző nem szokványos zenei karriert tudhatott maga mögött. Viszontagságos kezdetek után elnyerte Henrik Ibsen és Liszt Ferenc barátságát és elismerését is. Beutazta Európát és soha nem lett hűtlen "Norvégia szelleméhez" - ahogy ő fogalmazott. Több műve klasszikus zenei sláger! Ezen alkalommal néhány érdekes történetet tudhatunk meg Griegről, irodalom, történelem és zene - együtt élvezhető ezen az előadáson.

 
2. Paganini, az "ördögi" zseni, akit Liszt is csodált - október 22. kedd 18 óra
 

Az "Ördög hegedűse" címért komoly erőfeszítéseket tett Paganini a saját korában. Olyan misztikum és hírnév övezte, amely nem volt mentes az extravagáns megnyilvánulásoktól. A mai szóhasználattal élve, jól menedzselte önmagát, sajátos képet épített magáról, tudatosan. Mindezek mellett zseniális hegedűművészként, mágikus erővel hatott a publikumra. A kortársai közül számosan a hatása alá kerültek, többek között Liszt Ferenc is. A "Paganini-kultusz" elképesztő történetekkel szolgál, melyekhez virtuóz művek társulnak!

3. 100 éve halt meg a melódiák mestere: Giacomo Puccini - november 19. kedd 19 óra

Puccini művei az operairodalom legnépszerűbb darabjai közé sorolhatók, minden operaház színpadán sikerrel játszott művek. Az opera hazája és szülőföldje Itália, és a műfaj legjava is olasz nyelven íródott. Puccini a verista operák királya, aki a műfajra jellemző, elemi erővel feltörő, ösztönszerű dallamaival a kezdő opera látogatókat is azonnal megnyeri magának! A szerző legnépszerűbb darabjai: A Tosca, A bohémélet, A pillangókisasszony, Turandot. A zeneszerző fordulatos és érdekes életútjából szőtt történetek mellett a leghíresebb dallamai is felcsendülnek.

4. Antonin Dvořak, egy mester Bohémiából - december 10. kedd 18 óra
 
Antonín Dvořák, Bedřich Smetana után, a cseh zeneszerzők közül a legismertebb név. Ha 1-1 művet kell hozzájuk kapcsolni, akkor Smetana mellé a Moldva, Dvořákhoz pedig a IX. "Az újvilágból" szimfónia kerül. Mindkét mű szláv népzenei elemekkel fűszerezett, de az utóbbit a szerző amerikai tartózkodása alatt írta, és egy ismert spirituálé mellett észak-amerikai indián altatódal nyomait is tartalmazza. Antonín Dvořák 1891-94 között élt New Yorkban és klasszikus zenei slágerek sora tartozik a nevéhez. Európában elképesztő népszerűségnek örvendett és a leghallgatottabb zeneszerzők egyike. Mi a titka? Mitől annyira fülbemászó az ő muzsikája? Nézzünk közösen utána!
 
 
Zenélő Irodalom Tápai Dórával
Oldalunk sütiket használ a tökéletesebb felhasználói élmény érdekében. Részleteket az adatkezelési tájékoztatóban talál.
Elfogadom