A "Zenélő Irodalom" programsorozatban Tápai Dóra zenetörténeti barangolásra hívja az érdeklődőket a Gödöllői Városi Könyvtárban. Az előadások során neves zeneszerzők élete és művei kerülnek bemutatásra, egyedülálló történelmi és zenei összefüggések feltárásával.
Programok:
Belépés: Beiratkozott olvasók: 500 Ft, nem beiratkozott vendégek: 1000 Ft.
1. 2025.Január 28.
A keringők királya: 200 éve született Ifj. Johann Strauss
A Strauss család muzsikája majd több évtizeden keresztül meghatározó része volt a 19. századi Európa zenéjének. Ők voltak a szórakoztató zene úttörői! Hector Berlioz híres mondása: _„Bécs Strauss nélkül olyan, mint Ausztria a Duna nélkül"_. Ifjabb Johann Strauss a _„keringőkirály"_ titulust nyerte el kortársaitól. Josef és Eduard, a két fivér is beírta magát a zenetörténetbe. A kortársak is elismerően szóltak a Straussok zenéjéről: polkák és indulók, nyitányok, operettek... több száz sikeres mű. A császárvárost jellemző bálok hangulatát és a bécsi keringő dallamait idézzük fel,számos legenda, érdekesség is napvilágra kerül.
2. Február 11.
Jazz és klasszikus? George Gershwin aki kettő az egyben!
Az 1920-as évek elején a jazz hódító útjára indult szerte a világon. New Orleans és New York után meghódította Európát és szépen lassan a klasszikus zenébe is beszivárgott. Egy fehér, zsidó és autodidakta muzsikus tett mindezért a legtöbbet: George Gershwin. Az általa szerzett zenék a klasszikus és modern világokat ötvözték, elképesztően népszerű és sikeres volt, de mindkét oldalon meg kellett küzdenie az elismerésért! Bepillanthatunk a sikerek mögé, remek muzsikát hallgatva!
3. Március 11.
Frederic Chopin és egy forradalmak kora: Francia testben egy lengyel szív
Frederic Chopint méltán illették a „zongora poétája" jelzővel. Legendás barátság, legendás szerelem és gyönyörű muzsika! Röviden így foglalhatnánk össze életének legfontosabb mozzanatait! Liszt Ferenc, George Sand, Varsó és Párizs és egy forradalmár lelke egy betegeskedő testben! Akinek „magyar hangja" lett, hiszen Liszt, ahol tudta, népszerűsítette barátja műveit! A mai délutánon érdekes történetek mellé, csodás muzsika dukál!
4. Április.29.
Kik is a "verbunkos triász" ? A magyaros zene királyai
A verbunkos és a magyar nóta két olyan jellegzetes zenei műfaj, ami minden fülnek a magyaros muzsika érzetét kelti. A gyökerek egy helyen kereshetőek, de mikor és hogyan alakultak ezek ki?
Rózsavölgyi, Bihari, Csermák, Reményi a híres prímások, akik alakították a verbunkos műfaját és a népies műdal stílusát, formáját. Ki volt a "magyar Orfeusz' a "magyar verbunkos megteremtője"? Kik is pontosan a "triász" tagjai? Zenei ritkaságokkal és számos érdekességgel teli előadásra lehet számítani!
5. Május 13.
Beethoven és a Brunszvik sztori Egy életre szóló szerelem ?
Ludwig van Beethoven számos alkalommal megfordult Martonvásáron, a Brunszvik kastélyban. Rossz nyelvek szerint ennek alapos oka volt, nem csupán annyi, hogy az ifjú hölgyeket tanította zongorázni, hanem sokkal inkább személyes okok vezérelték! Két Brunszvik lány is gyanúba kerül, ha a "hallhatatlan kedves" személyét keressük, akihez oly sok levelet írt Beethoven, őszinte szerelemmel. Vajon melyik lány ejtette rabul a morózus és cseppet sem barátságos ember hírében álló zseniális zeneszerzőt? Irodalom, történelem és zene, mindez együtt ezen a napon.
6. Június 10.
Claude Debussy A hangfestő aki szavak nélkül mesél
Claude Debussy muzsikája, ami igazán élvezetes és hangulatos évadzáró alkalom lesz, hiszen művei igen népszerűek és ismertek. A pillanat varázsa egyszeri és megismételhetetlen! Debussy
érzéseket fest az akkordjaival, új utakat jár be a századfordulón és számos kortársát inspirálja! Mit látsz, mit érzel? Ő szinte „megfesti a hangzást", varázslatos hangulatot teremtve muzsikájával! Kire és hogyan hatott? Miként alakult ki ez a sajátos zenei világ? Hogyan lett azzá, aki? Ennek járunk utána!